Mūsų adresas: S. Dariaus ir S. Girėno g. 27, LT-82138 Radviliškis Telefonas: +37042260203

  • PDF

Įsidarbinimo galimybių barometras

 

Lietuvos darbo birža yra sudariusi įsidarbinimo galimybių barometrą Lietuvoje ir skirtingose apskrityse. Kviečiame susipažinti: http://www.ldb.lt/INFORMACIJA/DARBORINKA/Puslapiai/isidarbinimo_galimybiu_barometras.aspx

   

Paklausiausios profesijos

 

Lietuvos darbo biržos elektroniniame puslapyje rasite paklausiausių profesijų ir specialybių sąrašą skirtingose apskrityse. Kviečiame susipažinti: http://www.ldb.lt/Informacija/DarboRinka/Puslapiai/paklausios_profesijos.aspx

 

 

 SAVĘS PAŽINIMAS LEIDŽIANTIS Į KARJEROS KELIĄ 

Reikia pažinti save: jei tai nepadėtų rasti tiesos, tai padės bent tvarkytis savo gyvenimą, o už tai nieko nėra geriau (Blezas Paskalis) 

 

Bet kuri kelionė, ypač jei ji sudėtinga ir kupina netikėtumų, reikalauja iš keliautojo puikaus savęs pažinimo. Kuria kryptimi geriausia judėti? Kokios galimybės sėkmingai įveikti numatytą maršrutą? Kas galėtų būti pakeleiviai? Šie ir panašūs klausimai kyla išsirengusiems į rimtą žygį. Karjera gi – pati ilgiausia ir sudėtingiausia kelionė, kurios pirmuosius žingsnius 9-10 klasių mokiniai žengia jau dabar. Savęs pažinimas – būtina sąlyga siekiant teisingo karjeros kelio pasirinkimo ir tolesnių karjeros etapų sėkmės. 

Kita svarbi sąlyga siekiantiems karjeros sėkmės – realus ir teigiamas savęs vertinimas bei pagarba sau. Tai teigiamas nusiteikimas savęs, kaip nepakartojamos individualybės, savo galimybių ir ateities atžvilgiu.  

Jei žmogus save vertina realiai ir teigiamai, jis leidžia sau svajoti apie gerą gyvenimą ir puikią karjerą. Todėl jis netrypčioja vietoje, o siekia išreikšti save, ieško būdų, kaip galėtų panaudoti savo privalumus ir įveikti trūkumus. Tačiau jei žmogus vertinas save neigiamai (arba nepakankamai), jis sureikšmina savo trūkumus ir nedrįsta kelti aukštų karjeros tikslų, nes mano esąs jų nevertas. Tokiu atveju karjeros kelionė tampa panaši į ėjimą atatupstam, o gal net stovėjimą vietoje, nesiryžtant drąsesniems žingsniams. 

Pažįstant save, svarbu kurti objektyvų savęs vaizdą: pripažinti ir įsivardinti tiek teigiamas, tiek tobulintinas savo savybes. Teigiamų savybių įvardinimas sustiprins pagarbą sau ir savivertę, o tobulintinos savybės rodys asmenybės keitimosi, saviugdos kryptį. 

Užduotis mokiniams: „VARDO GALIA“. Turbūt visi žinome, kokia yra mūsų vardo kilmė ir reikšmė. Dažniausiai vardų reikšmės yra didingos ir gera linkinčios. Pavyzdžiui,  Matas hebrajų (senąja žydų) kalba reiškia „Dievo dovana“, o Emilija lotynu kaba reiškia „veržlus, nepralekiamas“; Augustas lotynų kalba reiškia „didingas, didžiai garbingas“, o Gabija – lietuvių pagonių ugnies deivė. Bet šįsyk užduotis kitokia: parašykite vardą didžiosiomis raidėmis vertikaliai (iš viršaus į apačią). Kokia jūsų teigiama savybė (ar kelios savybės) galėtų būti užšifruota kiekvienoje raidėje? Parašykite tuos žodžius horizontaliai, pvz.: 

J - jausmingas 

U - uolus 

S - stiprus 

T - tikras 

I - intelektualus 

N - natūralus 

A - atkaklus 

S - sąmojingas 

Jūsų vardo „šifruotė“ atskleidžia gerąsias jūsų savybes. 

Renkantis karjeros kelią yra svarbūs visi savęs pažinimo aspektai: ne tik profesiniai polinkiai ir interesai, bet ir asmenybės savybės, svajonės, fizinės savybės, silpnybės, gebėjimai ir t.t.:

a
Užduotis mokiniams: „JEIGU BŪČIAU“. Pagalvokite ir užrašykite: 

- Jeigu būčiau knyga, tai būčiau.......................................................... (Kokio žanro knyga? Koks pavadinimas? Stora ar plona? Koks būtų jos formatas? Apie ką ta knyga? Kokie viršeliai? Nauja, ar daug kartų skaityta? Gal užrakinamas dienoraštis? Gal tuščias sąsiuvinis?...) 

- Jeigu būčiau  gamtos peizažas, tai būčiau............................................. (Gal didingi kalnai? Gal žydinti pieva? Gal tykus ežeras? Gal srauni upė? Gal miškas? Gal audringa jūra?...) 

- Jeigu būčiau  lentelė, pritvirtinta ant kabineto durų, joje būtų parašyta................... 

(„Netrukdykite“, „Visada pasirengusi padėti“, „Meditacija“, „Visos dienos – tai šventė“, „Direktorius“ ir pan.) 

- Jeigu būčiau gyvūnas, tai būčiau............................................................. (Katinas? Tigras? Smauglys? Višta? Papūgėlė? Meška? Lydeka? Lapė? Uodas?...)

 

Pagalvokite, apie kokias žmogaus savybes byloja jūsų įvardinti palyginimai? 

ĮSIDĖMĖKITE: 

Savęs pažinimas ir teigiamas savęs vertinimas – pagrindiniai veiksniai, lemiantys karjeros sėkmę. 

• Yra daugybė savęs pažinimo aspektų. Kuo geriau save pažinsite, kuo išsamesnis bus jūsų savęs vaizdas, tuo lengviau bus apsispręsti, renkantis karjeros kelią. 

• Pažinti save ir savo aplinką, pasirinkti karjeros veiklas ir mokymosi sritį, sudaryti karjeros planą ir pasirengti jo įgyvendinimui, jums padės „Karjeros vadovas. Mokinio knyga“ (2012): http://www2096.vu.lt/wp-content/uploads/2012/09/Mokinio-knyga.pdf 

 

Informaciją pagal elektroninį leidinį „Karjeros vadovas. Mokinio knyga“ 

parengė direktoriaus pavaduotoja ugdymui Erika Spietinienė

profesijos vadovas

Atmintinė mokiniams „Prieš pasirenkant profesiją“

 

Nuolat galvoji apie savo ateitį ir niekaip negali nuspręsti, kokį darbą norėtum dirbti? Tėvai nori, kad būtum teisininkas? O tau patinka groti gitara? Esi visiškai sutrikęs? – Visų pirma sustok ir atsigręžk į save. Prieš renkantis profesiją, svarbiausia žinoti apie save kuo daugiau, suvokti, koks esi iš tikrųjų, o ne kokį tave nori matyti kiti; ko tu nori ir ką gerai sugebi, o ko niekada nenorėtum daryti. Kad ir kaip būtų keista, dauguma žmonių taip ir nugyvena visą gyvenimą, kitus pažindami geriau nei patys save...

Ką reiškia – pažinti save? – Pažinti save – tai suvokti, koks tu esi. Žmogaus ypatybės formuojasi vaikystėje, paauglystėje ir bėgant metams ryškėja, stiprėja. Pažinti save – tai žinoti savo pomėgius, gabumus, interesus, asmenines savybes ir vertybes, atsirinkti, ką mėgsti ir ko nemėgsti, kas tau teikia džiaugsmą ir kas erzina.

Kaipgi geriau pažinti save? Kaip suprasti, kas iš tikrųjų nori būti? – Pirmiausia nuolat skirti tam laiko. Atsimink, kad, keičiantis pasauliui, keitiesi ir tu. Įgydamas naujų žinių, naujos patirties, turėtum nuolat sustoti ir įdėmiau pažvelgti į savo atvaizdą veidrodyje ir į savo vidų. Visada pamatysi save kitokį ir iš naujo įvertinsi kelią ir kryptį, kuriuos pasirinkai, bei darbą, kurį dirbi.

Pažinti save tau gali padėti:

● savianalizė. Pamėgink stebėti save įvairiose gyvenimo situacijose – kai mokaisi, kai leidi laisvalaikį, kai bendrauji su kitais žmonėmis;

● įvairūs testai. Jie padeda įvertinti tavo teigiamąsias ir neigiamąsias ypatybes, pamąstyti apie tas savybes, kurios turėtų būti tobulinamos, ir pan.;

● įvairūs leidiniai ir internetas;

● konsultavimasis su karjeros specialistu. Tu visada gali pasitarti su profesijos konsultantais ir psichologais, kreipęsis į klasės vadovą, mokytoją ar mokyklos administraciją, artimiausią darbo rinkos mokymo ir konsultavimo tarnybą.

 

Išmėgink asmenybės testus (tiesioginės nuorodos į visus testus svetainėje http://www.euroguidance.lt/metodine-medziaga/priemones/testai):

 

Išmėgink profesijos testus:

  • profesijos pasirinkimo testas– pagal E. Klimovo metodiką sudarytas testas padės sužinoti profesijų sritį, kuri labiausiai atitiktų asmens interesus ir polinkius,
  • profesijos testas – testas padės geriau pažinti save ir savo būdo bruožus.

 

Išmėgink tinkamumo darbui testus:

Svetainėje http://www.euroguidance.lt/metodine-medziaga/priemones/vaizdines-priemones/Filmai-apie-profesijas gali peržiūrėti filmus apie tokias profesijas, kaip apdailininkas, aplinkos apsaugos inžinierius, astronomas, auklė, aviacijos technikas, baldžius, biochemikas, dietologas, dirigentas, drabužių siuvėjas, ekologas, elektronikos inžinierius, elektroninės įrangos montuotojas, farmakotechnikas, fotografas, funikulieriaus mašinistas, geodezininkas, gyvačių gaudytojas, jūrų liūtų treneris, karo medikas, kelių tiesybos inžinierius, kineziterapeutas, kosmetologas, krepšinio komentatorius, kunigas, laivų korpusų surinkėjas, lėlininkas, maisto produktų ir gėrimų technologas, mechatronikas, medikas, mikrobiologas, miškininkas, mūrininkas, Nemuno keltininkas, pieno produktų gamintojas, policininkas, programuotojas, psichologas, radijo laidų vedėjas, skardininkas, skrydžių vadovas, socialinis pedagogas, sodininkas, someljė (vyno žinovas), stogdengys, suvirintojas, šilumos energetikos inžinierius, šiukšliavežys, tarptautinių pervežimų vairuotojas, telekomunikacijų technikas, traktorininkas, traukinio mašinistas, ugniagesys.

 „Ateities profesija“– tai 2012 m. Švietimo ir mokslo ministerijos bei LTV bendras projektas, kurio tikslas mokinius, studentus ir jų tėvus supažindinti su perspektyviausiomis, Lietuvai reikalingiausiomis profesijomis: biochemikas, suvirintojasugniagesys, lazerinės fizikos specialistasaviacijos specialistas, turizmo, viešbučių ir restoranų vadybininkasinformacinių ir ryšių technologijų specialistas, maisto technologas, geležinkelietis, draudimo brokeris, slaugytojas, drabužių konstruktoriusautomechanikas,  statybų inžinieriusveterinaras, energetikasmėsos išpjaustytojas ir perdirbėjas, miškininkastekstilininkas, krovinių tarptautinių vežimų vairuotojas.

 

 

 

Naudingos nuorodos:

1. http://www.profesijupasaulis.lt

(Apie visas profesijas, mokyklas, aukštąsias mokyklas ir kt.)

2. http://www.tinklas.lt/kur-studijuoti

 (Visos mokyklos)

3. http://www.aikos.smm.lt

(Profesijos ir jų aprašai)

4. http://www.ldb.lt

(Ar tavo profesija yra paklausi ir kiek reikia darbdaviams šios profesijos atstovų? Žr.: Informacija: Prognozė)

5 . http://www.egzaminai.lt

(Egzaminų centro informacija)

6. http://www.smm.lt

(Švietimo ir mokslo ministerijos tinklapis)

7. www.cvonline.lt/

žr.: Testai (kairėje pusėje): Tinkamumo darbui testai

8. www.euroguidance.lt

Žr.: Karjeros planavimo žingsniai